Comments 0 4 138 Views

Web site indeksleme nasıl yapılır

Web site indeksleme nasıl yapılır, Son zamanlarda teknolojinin ve bilginin artması ile kişisel veya kurumsal olmak üzere web sitelere ihtiyaç duyarız. Bunların amacı müşteri çekmek, reklam veya benim yaptığım gibi bilgileri iyice pekiştirmek ve kolay ulaşabileceğim bir yerde not olarak tutup ihtiyacı olanlar ile bu bilgileri paylaşmak. Biliyoruz ki “bilgi paylaşıldıkça artan bir hazinedir.”

Yeni bir web site açtığımızı düşünelim, kişisel blog veya kurumsal bir firmamızın web sitesi. Grafik ve içerik olarak oldukça çok emek verilmiş ve hazırlanmış siteler. Fakat web site her şeyin hazır olmasına rağmen arama motorlarında görünmüyor. Bunun için arama motorlarına web sitemizi indeksletmemiz gerekiyor. Kısaca içeriklerimizi arama motorlarına tanıtmamız gerekiyor diyebiliriz.

İndeksleme Nedir?

Web sayfamı ziyaret edenlerin bir çoğu indeksin ne olduğu az çok biliyordur. Bilmeyenler için kısaca tanımlayacak olursak. Arma motorlarının yardımcı örümcek botlar ile milyarlarca aktif olan siteleri site haritası ve diğer yardımcı unsurları dikkate alarak veri tabanına kayıt edilme işlemi diyebiliriz.

Web sitenin hızlı bir şekilde indeks nasıl aldırabiliriz?

Web sitelerin, arama motorlarına hızlı bir şekilde indeks aldırmasına yardımcı olmak için bir takım işlemlerin yapılması gerek. Bunlar;

Web Site Haritası Oluşturmak

Web sitenizin içeriklerini arama motorlarına sunmak için XML olarak site haritanızın oluşturulması gerekiyor. Bu işlemi wordpress kullanıcıları için oldukça kolay, Yoast SEO, All in One SEO Pack, Google XML Sitemaps gibi eklentiler ile kolaylıkla site haritası oluştura bilirsiniz.

XML Site haritasının haricinde birde HTML olarak site içi kolay dolaşımı sağlamak için tanıtıcı bir sayfa hazırlaya bilirseniz bu işlem size avantaj sağlayacaktır.

Arama Motorlarına Site Haritasını Ekleme

Web sitemiz için oluşturduğumuz site haritalarını arama motorlarına eklememiz gerekiyor bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Google Webmaster Tools Site Haritası Eklemek

Webmaster Tools üzerinden site haritası göndermek için https://www.google.com/webmasters/tools bu bağlantıdan siteye giriş yapınız. Mevcut google hesabınız ile giriş yapabilirsiniz hesabınız yok ise bir tane hesap oluşturup giriş yapabilirsiniz. Karşımıza üsteki gibi bir sayfa çıkmaktadır burada özelik ekle bölümünden web sitenizi ekleyiniz. Daha sonra Sol menüde bulunan Tarama => Site haritası bölümünden web sitenizin site haritasını ekleyiniz.

Bing Site Haritası Ekleme

Bing için site haritası eklemek için linkten giriş yapınız https://www.bing.com/webmaster buraya bir hotmail veya outlook mail hesabınız var ise giriş yapa bilirsiniz.

Üsteki resimdeki gibi bir menü mevcut burada site ekle bölümünden sitenizi ekleyiniz ve Sitemi Yapılandır bölümünün altında bulunan site haritaları sayfasından site haritanızı ekleyiniz.

Yandex Site Haritası Ekleme

Yandex diğer arama motorları gibi önemlidir. Yandex site haritası göndermek için bir yandex hesabınızın olması gerekiyor ve https://webmaster.yandex.com bu linkten giriş yaparak Google webmaster tools, Bing de olduğu gibi sitemizi ekleyip, “indeks ayarları” bölümünden site haritasını gönderiniz.

Site haritamızı arama motorlarına ekledik bu işlemler bu kadar mıydı? demeyin daha yapacağımız bir çok adımlar var.

RSS Feedinizi Feedburnera Göndermek

Feed Burner google şirketine ait bir servistir. Google botları web sitenizi daha hızlı indekslemesi için RSS feedinizi eklemeniz önemlidir. Bu servis Google’a ait olduğundan dolayı bir gmail hesabınız ile giriş yapa bilirsiniz. WordPress bir yazılım kullanıyorsanız www.websiteniz.com/rss olarak Feed Burnera ekleyiniz. https://feedburner.google.com

Bu işlemlerden sonra web siteniz güncel içerikler ekledikçe arama motorlarında daha hızlı bir şekilde indeks aldığını göreceksiniz. Yeni bir site için zaman içinde tanıtım yazısı almayı unutmayın. SEO Nedir yazısını okumanızı öneririm.

Giriş seviyesi bir yazı oldu umarım bilmeyenler için yararlı olmuştur. Bol hitli günler dilerim 🙂

 

Web site indeksleme nasıl yapılır

Previous SEO Nedir Nasıl Yapılır

You might also like

SEO Nedir Nasıl Yapılır

SEO Nedir Nasıl Yapılır, SEO web girişimcileri için olmazsa olmazımızdır. SEO’nun tanımını yapacak olursak adını Search Engine Optimization (Arama motoru optimizasyonu) kısaltmasıdır. SEO bir web sitenin arama motorları tarafından daha

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply